23 08 2012

Bir Ömrün Basamakları

Bir Ömrün Basamakları |  görsel 1

 

Yıllar... Bir ömrün basamakları.

Burada, aşağılarda başlar her şey. Gözlerini yükseklere dikersin. Yukarı. Sonsuzluğun basamakları.

Can atar yüreğin, evvelden ulaşmalı zirveye. Bir de oradan seyretmeli hayatı. Engin çağlayanların sesini bir de oradan dinlemeli. Rüzgarı hissetmeli tenin, fırtınalarla boğuşmalı. Zirve... Başlangıcının sonu, sonun başlangıcı...

Kara toprağa bağlanıp kök salmak anlamsız belki de. Yılların birikimini zirveden görmek varken. Bırak gökkubbe alçalsın. Ayaklarının altına serilsin nihayetsiz uçurumlar. Sen dile sonlarını. Yalvarsın sana kara parçası. Bırakmayasın onu gerilerde. Sen uçarken tepelerde, onlar karşında alçalmasın.

Sen, sen olduğun için çık basamakları. Ağır ağır... Israr etme hayata, o sunsun sana hediyelerini. Sen... Koşma sakın basamaklarda. Düşmekten değil ama bırak zaman uçursun seni. Gökkubbe alçalsın. Sen koşma! Ezerek çık basamakları. Seni hissetsin bir ömrün anıları. Ay ışığı en yakın sana olsun.

Geri dönme asla. Şaşırtmasın seni bilmeceler. Bırak cevabını hayat versin. Soruları sen sor. Cevapları sen yaz. Yuvarla aşağıya, ardından gelenlerin ömrü olsun. Bir ömre bir çok ömür sığdır. Ay ışığı en çok seni aydınlatsın.

Korkma yıldırımlardan. Olur ya boşlukta hissedersen kendini, kapat gözlerini. Bulutları çağır imdadına. Korkma. Dostça ağırlayacaktır toprak seni. Bulutlar küstüğü için değil, zirvenin sonu sonun başlangıcı. Hem en yukarısı hem başlangıcı.

Bırak ayak izlerin çıksın basamaklara. Sen temizleme. Güneşsıvasın, altından heykeller diksin ardına. Seni göstersin yollar, bir ömrün kırıntıları. Hedefine değil, ardına al güneşi. Bırak yolu çizdiğin, gücü hissettirdiğin, bedeli ödediğin kadar olsun. Sen batır güneşi, sen doğur umutlara. Sen kır kabusları. Rüyaları sen yaz baştan. Bırak uyusun iyilik perileri. Senin iyiliğin olsun...

Uçmayı öğrenme. Ayaklarına hakim olsa sadece. Sen ağır ağır çıktığın sürece maviler seni uçursun. Okyanuslar korusun seni. Karanlıklar aydınlatsın. Yağmurlar ısıtsın. Ağlama sen, boğulmasın yolundakiler. Acılar boğulsun, güzelliklerinde.

Ağır ağır çık basamakları. Acele etme. Çıktıkça sev, sevdikçe çık. Dikkat et karanlıklarda, korkma. Karanlıkları olsun aydınlığın, karanlıkları da senin aydınlığın. Ya düşersen? Unutma! Düşmemek değil ama mümkün olan düşürmemek hayatları. Sen çiz yollarını. Hayatın pahasına. Bırak onlar korusun zirveyi. Yaşatsın hatıranı. Rehber ol yalnızlıklarında.

Basamaklarımı çiz. Yollarımı aydınlat. Umutlarımı yeşert. Ama sakın ellerimden tutma. Bırak benim hayatım olsun bu. Tıpkı yirmi yıldır süregeldiği gibi. Yirmi yıldır basamakları tırmandığım gibi.
Bir yirmi daha dile bana. Sadece... 

 

konpi

0
0
0
Yorum Yaz